چهارشنبه, 10 تیر 1394

آخرین بروز رسانی: 07:37:59 AM GMT

صفحه‌ی کنونی: ویدئوها گزارش فیلم گفتگو را ببینید و متن کامل اش را بخوانید: واکنش امیر قادری در برنامه هفت به موفقیت های اخیر جدایی نادر از سیمین و مراسم اسکار: چه فیلم را دوست داشته باشیم یا نه، سینمای ایران پیش از این هیچ گاه چنین فرصتی نداشته است؛ از دست اش ندهیم

فیلم گفتگو را ببینید و متن کامل اش را بخوانید: واکنش امیر قادری در برنامه هفت به موفقیت های اخیر جدایی نادر از سیمین و مراسم اسکار: چه فیلم را دوست داشته باشیم یا نه، سینمای ایران پیش از این هیچ گاه چنین فرصتی نداشته است؛ از دست اش ندهیم

فرستادن به ایمیل چاپ
+ 58
+ 103

(68 نظر مردم در ساعات اخیر) کافه سینما-امیر قادری: -...نادر دو تا رقیب قدر داشت که با هیچ کدام رو به رو نشد. یکی فیلم فرانسوی آرتیست که علی معلم در کن دیده و خیلی از آن تعریف می‌کندد. که چون صامت است می‌رود برای بخش اصلی اسکار و یکی هم فیلم آلمادوار (پوستی که در آن زندگی می‌کنیم) فیلم خوبی است ولی بین فیلم‌های آلمادوار شاهکار نیست. و اسپانیا...

- قرار نیست که این فیلم‌های برگزیده در این فهرست ها بهترین فیلم‌های سال باشند. همچنان فکر می کنم اتفاق های اصلی در میان محصولات استودیویی می افتد. آن هم وقتی که فیلم‌هایی مثل خیزش سیاره میمون‌ها و این تایم ساخته اندرو نیکول وجود دارند که خیلی به آن توجه نشده با اینکه فیلم های بسیار مهمی هستند و در جمع های محدود روشنفکری...

- شبی که درباره الی را دیدم نوشتم که استاندارد‌های فیلم اصغر فرهادی قابل مقایسه با استاندار‌دهای‌‌ بین المللی همان زمان یعنی سال ۲۰۰۹ است و نه اندازه های سال سنمای ایران. البته به نظرم آن فیلم بسیار بهتری بود و جدایی نادر از سیمین فیلم مورد علاقه ام نیست. به هرحال جدایی نادر هم استاندار‌دهای جهانی را دارد. این برای اولین بار است که ما در بخش فیلمنامه هم در بعضی از این فهرست ها نامزد شده ایم...

- نامزدی این فیلم قطعی خواهد بود و حالا چه آن افرادی که این فیلم را دوست دارند و چه آنهایی که مثل من چندان پایه این فیلم نیستند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که ورود این فیلم به سینمای ایران کمک می‌کند. من پشتیبانی های غیر سینمایی و سیاسی از این فیلم را انکار نمی‌کنم و هر پدیده‌ای یک هزینه‌هایی دارد کم یا زیاد. ولی در ‌‌نهایت این یک فرصت است برای سینمای ایران و به نظرم الان با هر تفکری باید از این موفقیت و جایگاه به دست آمده استفاده کنیم. فرهادی یک استعداد است و...

(متن کامل را بخوانید و ویدیوی گفتگو را ببینید)

کافه سینما- این هفته در برنامه هفت از شبکه سوم سیما بحث موفقیت های جهانی فیلم جدایی نادر از سیمین و چگونگی حضورش در مراسم اسکار بود. به همین خاطر امیر قادری روی خط برنامه آمد و به سوال های فریدون جیرانی پاسخ داد. قادری گفت:

با این که این فیلم فرهادی فیلم مورد علاقه من نیست اما امسال شانس فیلم «جدایی نادر از سیمین» برای حضور در این مراسم از همیشه بیشتر است. از بخت خوب فیلم رقیبی ندارد. امسال برای فیلم‌های غیر هالیوودی و سینمای موسوم به هنری و روشنفکرانه سال فقیری بود. دو سه نمونه فیلم محبوب این سینما مانند درخت زندگی بر خلاف معمول انگلیسی زبان است. فیلم (در فهرست جوایز آخر سال) دو تا رقیب دارد که یکی فیلم برادران داردن است و یکی هم فیلم فون تریه که با توجه به آن چه تا به حال منتشر شده هیچ کدام نمی‌توانند رقیبی برای «جدایی نادر از سیمین» باشند.

جدایی نادر دو تا رقیب قدر داشت که با هیچ کدام رو به رو نشد. یکی فیلم فرانسوی آرتیست که علی معلم در کن دیده و خیلی از آن تعریف می‌کندد. که چون صامت است می‌رود برای بخش اصلی اسکار و یکی هم فیلم آلمادوار (پوستی که در آن زندگی می‌کنیم) فیلم خوبی است ولی بین فیلم‌های آلمادوار شاهکار نیست. و اسپانیا این فیلم را برای اسکار نداده است. فقط یک نکته وجود دارد که به قول دوستی در اسکار در لحظه‌های آخر نماینده‌های جدیدی پیدا می‌شود که قابل پیشبینی نیست. مثل فیلم آرژانتینی پیرارسال یا آن فیلم ژاپنی که در لحظه‌های آخر رسید و اسکار را برد. پس جایزه قطعی نیست.

به نظرم با این تفاصیل نامزد بودن «جدایی نادر از سیمین» در اسکار قطعی است ولی بردن اسکار هنوز مشخص نیست. من خودم فیلم «درباره الی...» را خیلی دوست دارم و فیلم جدایی فیلم مورد علاقه من نیست. ولی این برای اولین بار است که سینمای ایران به شکل صنعتی وارد چرخه بازارهای جهانی شده و این دیگر جشنواره کن و ونیز و برلین نیست و برای اولین بار است که مثلا ما در تاپ تن امپایر و منتقدان تایم و... نماینده داریم.

کیارستمی هم هیچ وقت به این شکل در میان فهرست های سالیانه و در میان مخصولات برگزیده سال حضور نداشت و با اینکه مهم‌ترین جایزه سینمای ایران یعنی نخل طلا را بردبود ولی هیج وقت وارد این تاپ تنها نشده بود. حتی برای «بچه‌های آسمان» هم اتفاقی در این حجم و به عنوان یک محصول بین المللی نیفتاده بود.

یک صحبتی که باید برای مردم بشود این است که قرار نیست که این فیلم‌های برگزیده در این فهرست ها بهترین فیلم‌های سال باشند. همچنان فکر می کنم اتفاق های اصلی در میان محصولات استودیویی می افتد. آن هم وقتی که فیلم‌هایی مثل خیزش سیاره میمون‌ها و این تایم وجود دارند که خیلی به آن توجه نشده با اینکه فیلم های بسیار مهمی هستند و در جمع های محدود روشنفکری توجهی به آن ها نمی شود. با این حال چون اسکار در رشته بهترین فیلم خارجی به نوعی متاثر از محافل روشنفکری است حتما این تاپ تنها و لیست‌ها تاثیر می‌گذارد روی اسکار. و این برای اولین بار است که در تاریخ سینمای ایران یک فیلمی در این فهرست‌ها وارد می‌شود.

شبی که درباره الی را دیدم نوشتم که استاندارد‌های اصغر فرهادی در استاندار‌دهای‌‌ بین المللی همان زمان یعنی سال ۲۰۰۹ است و نه استاندارد سال سنمای ایران. البته به نظرم آن فیلم بسیار بهتری بود ولی به هرحال جدایی نادر هم استاندار‌های جهانی را دارد. این برای اولین بار است که ما در بخش فیلمنامه هم در بعضی از این فهرست ها نامزد شده ایم.

نامزدی این فیلم قطعی خواهد بود و حالا چه آن افرادی که این فیلم را دوست دارند و چه آنهایی که مثل من چندان پایه این فیلم نیستند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که ورود این فیلم به سینمای ایران کمک می‌کند. من پشتیبانی های غیر سینمایی و سیاسی از این فیلم را انکار نمی‌کنم و هر پدیده‌ای یک هزینه‌هایی دارد کم یا زیاد. ولی در ‌‌نهایت این یک فرصت است برای سینمای ایران و به نظرم الان با هر تفکری باید از این موفقیت و جایگاه به دست آمده استفاده کنیم. فرهادی یک استعداد است و در این شکی نیست و گروه‌های مختلف می‌خواهند بهره‌های خودشان را از این استعداد ببرند و چرا ما باید از دستش بدهیم به خصوص وقتی همچنین بازار و فرصتی برای سینمای ایران مهیا شده است.

فیلم بعدی سینمای ایران بعد از جدایی نادر حالا چه فیلم خود فرهادی باشد چه فیلم‌های دیگر آن وقت دیگر فقط یک فیلم برای جشنواره‌های ونیز و کن و... که نقشی در جریان اصلی سینمای جهان ندارند نخواهند بود. حالا ما وارد یک جریانی شدیم که پیش از این نداشتیم و این برای اولین بار است.

 

* ويديو اش را ببينيد:

امیر قادری / حجم: 6 مگابايت / --> دانلود <--

میزان روشنایی دانــلود

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا
حامی پروژه ملی جوملا فارسی شرکت نوید ایرانیان